Tuesday, May 5, 2009

Pop Your Own Popcorn!




Love popcorn but hating paying up to $3 a box on just 2-3 microwaveable bags? Get your own popcorn machine and save money! Our popcorn machine is a Waring Pro machine we got at Tanger Outlet at a Kitchen Store. The outlet has a coupon for 20% off any item in any store every month and we took the opportunity to buy ours at $99 and pay only $79!
If you do the math, each of those popcorn bags will cost you on average of $1 a bag at a bare minimum. To buy a 4 lb bag of kernels costs under $3 and to buy pour over butter costs no more than about $4, and will last you approximately 3 months. So buy the popcorn machine on sale and your cost over 3 months is $86. If you eat 7 bags a week like we do (we would normally pop 2 bags to fill up a large bowl) it takes you about 3 months to break even. And you still have a popcorn machine. So if you LOVE popcorn for movie nights like we do you can expect to save money around the 4th month into your investment. Don't eat that much popcorn but enjoy a couple bags a week? You will break even around 7 months.
Popcorn machines make a great gift and you can even shop for them online. Check out Amazon here at: http://www.amazon.com/Waring-WPM25-Professional-Popcorn-Maker/dp/B001G8Y2Y0 to check out our popcorn machine.

1 comment:

Popcorn Machines Online said...

I have a popcorn machine at home and love it. Don't hide it away though, you'll end up forgetting you have it and then not use it.